DUcato
28.01.2021

Situace, kterou zná téměř každý řidič. Vydali jste se na dlouhou cestu a máte před sebou posledních několik kilometrů. Je tma, noc, všichni vaši spolucestující spí. Písničky, které se ozývají z rádia, už dávno kvůli dlouhé cestě a únavě nevnímáte. Najednou vám začne padat hlava a přivírat se víčka. Následně se proberete, trhnete volantem – a nehoda může být na světě. Přesně takto vypadá mikrospánek. Víte, jak s ním bojovat?
Velká spousta z těch, co se někdy dostanou do mikrospánku, vyvázne bez následků. Bohužel je tu pak i spousta těch, kteří už takové štěstí neměli. Stačí jen pár vteřin vaší nepozornosti a následky mohou být velmi tragické. O to víc ve chvíli, kdy řídíte minibus plný dalších osob – nemluvě o posádce případného protijedoucího vozidla. S mikrospánkem se často setkávají řidiči, kteří cestují v noci, kdy ostatní ve vozidle spí. Stejná situace pak může nastat také u těch, co se před cestou pořádně nevyspali. Monotónnost a automatizace některých úkonů při řízení může vést ke snížené ostražitosti také.

Jak se vyhnout mikrospánku?

Bohužel, v současné době ještě stále neexistuje žádný zázračný přípravek, který by nás před mikrospánkem ochránil. Dokonce ani nejrůznější energetické drinky tuto schopnost nemají. Všechny vás velmi rychle nabudí, avšak stejně rychle na vás přijde únava – a to dokonce ve větší míře, než jaká u vás byla předtím. Pokud na sobě začnete pociťovat známky únavy, vozidlo zastavte a alespoň na pár minut se prospěte. Sice do cíle dorazíte o nějakou tu chvíli později, ale dorazíte. Zatímco u nehody způsobené mikrospánkem byste do cíle vaší cesty nemuseli dorazit už nikdy.

Základní pravidla pro boj s mikrospánkem

Na cestu vyjíždějte pouze tehdy, jste-li řádně odpočatí. V případě, že běžně chodíte spát brzo večer, nezkoušejte řídit v pozdních nočních hodinách. To samé platí v případě, že nejste zvyklí vstávat brzo. V těchto chvílích rozhodně nevyjíždějte ihned po probuzení. Každou delší cestu, například mikrobusem do zahraničí, si důkladně naplánujte tak, abyste měli i prostor pro svůj vlastní odpočinek. Ten realizujte na místech k tomu určených. Během cesty si povídejte se spolujezdcem, můžete si dát káv, svačinku, otevřít si okno a nadýchat se čerstvého vzduchu. Pokud máte tu možnost, berte s sebou na delší cesty dalšího řidiče, který vás může v případě vaší únavy prostřídat. Tímto způsobem může vždy jeden odpočívat, druhý se věnovat provozu na silnici.