půjčovna minibusů klimatizace vozu
29.07.2020

Jednou z nejméně oblíbených věcí na cestování v létě je nepříjemné horko, s nímž se můžeme ve vozidle setkat. Chcete se s tímto problémem vypořádat rychle i efektivně? V tom případě dejte na naše rady. Máme pro vás hned několik tipů na to, jak si poradit s přehřátým vozidlem.
Ačkoliv se nám může zdát venkovní teplota snesitelná, automobil, minibus, ale i dodávka se mohou během pár minut změnit v místo, kde je nejen nepříjemné, ale i nebezpečné trávit čas. Například po 10 minutách se teplota ve vozidle zvedne cca o 7°C, tímto způsobem se pak teploty v interiéru vozidla mohou po pár desítkách minut pohybovat až kolem neuvěřitelných 80°C. Když si představíte, co s naším organismem může provést teplota o 40°C, jistě si nechcete představovat, co se může dít při 80°C. Naštěstí – i teplotu ve vozidle lze snížit na přijatelné maximum. Ale jak?

Parkujte ve stínu

Pokud je to přeci jen možné, snažte se vždy parkovat co nejvíce ve stínu. Ačkoliv bude s velkou pravděpodobností vaše vozidlo rozehřáté tak či tak, bude v něm o dost menší vedro než ve chvíli, kdybyste stáli na přímém slunci. A cestovat v rozpáleném vozidle není nic příjemného. Je parkování ve stínu mimo vaše možnosti? V tom případě si můžete poradit i jinak.

Pořiďte si speciální tmavé folie na sklo, díky nimž bude ve vozidle menší horko. Díky tomu také snížíte využívanost klimatizace. Mezi další výhody tmavých folií patří také mnohem větší soukromí cestujících, nemluvě o sníženém riziku, že vás někdo vykrade. Jaká pravidla zde platí? Čelní sklo musí propouštět nejméně 75 % světla, boční přední skla 70 % světla. Co se zadních oken týče, tam je to na vašem uvážení.

Používejte klimatizaci

Má vozidlo, ve kterém jedete, klimatizaci? V tom případě můžete radostně jásat. Klimatizace může udělat teplotu uvnitř vozidla snesitelnou, ale dokonce i příjemnou. Nenechte se však zlákat příliš nízkými teplotami. Jinak si zaděláte na nepříjemnou angínu nebo nachlazení. Teplotní rozdíl mezi interiérem vozidla a venkem by měl být maximálně pět až sedm stupňů. Pokud víte, že budete za chvíli zastavovat, začněte teplotu opět postupně navyšovat, aby vaše tělo nezažilo teplotní šok.

Vždy vyvětrejte

Pokud nemá vaše vozidlo klimatizaci, nic jiného, než je vyvětrání, vám nezbývá. Větrání je však důležité i u vozidel majících klimatizaci. Jako první vozidlo nastartuje, zapněte klimatizaci na maximum, otevřete okna. Teplý vzduch se tak dostane z vozidla mnohem rychleji. Poté okna zavřete, stáhněte sílu klimatizace – a můžete vyrazit na cestu.